ČetrasSkolas

MAN NAV KO DARĪT! – KĀ ATTĪSTĪT BĒRNA TALANTUS MĀJĀS?

Autors: Sanita Glaudāne / psiholoģe un geštaltterapeite

Ne vienmēr izdodas atrast bērna interesēm atbilstošu pulciņu, kā arī ne katru dienu bērni tiek vesti uz pulciņiem, līdz ar to aktuāls kļūst jautājums, kā nodarbināt bērnus mājās, kā attīstīt viņu talantus un pilnveidot prasmes.

Pirmkārt, ļaut pašam bērnam izvēlēties nodarbes, kas viņu interesē, tā diezgan ātri var atklāt, kam bērns dod priekšroku – mākslai, mūzikai, sportam, zinātnei, tehnikai, dabas zinībai, kulinārijai vai kādai citai interesei. Pavērojot bērnu, var ieraudzīt ar kādām mantām bērns biežāk spēlējas, kādas lomas izspēlē. Neaiciniet bērnu spēlēt kādu konkrētu spēli, ļaujiet viņam izpētīt apkārtni un saprast, kas viņiem pašiem patīk, nevis kas patīk viņu vecākiem. Spēlējiet ar bērniem spēles vai rotaļas, kas viņiem patīk, ļaujiet bērnam vadīt spēli. Veidojiet kopīgus mājas koncertus, zīmējumu izstādes, ģimenes sporta čempionātus, dabas izpētes pārgājienus, lai bērns redz, ka viņa intereses tiek ņemtas vērā un viņš tiek tajās atbalstīts. Reizēm iesaistiet radiniekus vai ģimenes draugus, lai bērns var savu talantu vai interesi parādīt plašākam cilvēku lokam. Sakiet, ka jūs lepojaties ar savu bērnu. Ļaujiet un palīdziet bērnam gūt sasniegumus savās interesēs, jo nostiprina bērna interesi konkrētajā jomā. Kā arī esat pieņemoši pret bērna neveiksmēm un pārunājiet tās, lai tas nemazinātu bērna interesi par konkrēto jomu. Uzslavējiet bērna centienus, vairāk uzmanības pievērsiet tieši procesam, kā bērns darbojas konkrētajā jomā, ne tik daudz uzsvara lieciet uz rezultātu.
 
Kad esat ievērojuši sava bērna intereses, iegādājaties veikalā atbilstošas rotaļlietas, grāmatas bērna interesēm. Apmeklējiet vietas, kas saistās ar bērna interesēm. Ļaujiet bērniem vērot jomas profesionāļus.
 
Novērojot bērna intereses, esiet pieņemoši pret savu bērnu tādu, kāds viņš ir. Svarīgi apzināties, ar ko jūs vēlaties, lai jūsu bērns nodarbojas un nemēģināt bērnam to uzspiest. Tas var notikt neapzināti, jūs pērkat bērnam noteikta veida rotaļlietas, lai bērns nodarbotos ar to, ko jūs vēlētos, vai neuzkrītoši piedāvajat bērnam vairāk kāda veida aktivitātes, kas atbilst jūsu gaidām. Padomājiet, ko jūs paši gribējāt bērnībā darīt, bet neizdevās attīstīt šo talantu. Iespējams tagad jūs to cenšaties attīstīt savā bērnā. Tāpēc mēģiniet ieraudzīt savu bērnu kā unikālu būtni ar paša interesēm, pat ja tās neatbilst jūsu gaidām un vēlmēm.
 
Lai vieglāk ievērot bērna intereses un talantus, ļaujiet bērnam iesaistīties arī praktiskos mājas darbos, tā var būt gan ēst gatavošana, tie var būt nelieli remontdarbi vai šūšana, kur pēkšņi var atklāties bērna interese, kā arī bērns būs nodarbināts.
 
Bet vecākiem arī jāatceras, ka viņiem nav bērns jānodarbina visu laiku. Pat ja bērns nāk pie vecākiem un saka, ka viņam nav ko darīt vai arī ir garlaicīgi. Ļaujiet bērnam garlaikoties. Jo tieši garlaicība attīsta bērna radošumu un iztēli. Garlaicības mākti bērni sāk izdomāt jaunas spēles un nodarbes. Dienas laikā jābūt brīžiem, kad jūs spēlējaties ar bērnu, un brīžiem, kad jūs ļaujat viņam nodarbināt pašam sevi.
 
Patiesībā pieņemošā un atbilstošā ģimenes vidē bērns pats attīsta savus talantus, vecākiem galvenais ir ievērot to, atbalstīt un rast iepēju bērna interesi un zināšanas par konkrēto jomu papildināt.
 
Aicinām pulciņu, nometņu, retrītu un meistarklašu organizētājus pievienoties, izvietojot reklāmu par nodarbībām ģimenes pašizaugsmes mājā Četras skolas – www.cetrasskolas.lv.
Aizpildi anketu https://cetrasskolas.lv/pieteiksanas-lapa/ un mēs ar Tevi sazināsimies!
 

Piesakies bezmaksas konsultācijai:

info@cetrassskolas.lv

Saņem jaunumus savā pastkastītē

Kvalitatīva informācija vienmēr ir vērtība! Mēs piedāvājam jaunumus tavā pastkastītē par aktualitātēm bērnu audzināšanā un izglītošanā, jo mēs esam pārliecināti, ka izglītoti vecāki ir laimīgas bērnības atslēga.

Scroll to Top

Pieraksties jaunumiem