ČetrasSkolas

TRIECIENDEVA BĒRNA ATTĪSTĪBAI

Autors: Sanita Glaudāne / psiholoģe un geštaltterapeite

Bieži vecākiem rodas jautājums, vai bērniem vajag vai nevajag apmeklēt dažādus ārpusskolas pulciņus. Vienas atbildes nav, jo katrai ģimenei un katram bērnam der kaut kas cits. Pulciņu apmeklēšana, protams, palīdz pilnveidot un attīstīt konkrēto prasmi (piemēram, zīmēšanas vai peldēšanas prasmi), kas var palīdzēt bērnam pieaugot izvēlēties nākotnes nodarbošanos. Bet tomēr biežāk bērni kādā vecumā pārtrauc šo nodarbi un vecākiem var likties, ka laiks un nauda ir izniekoti un no tā nav bijis nekāds labums. Labā ziņa ir tāda, ka tā tas nav. Tāpēc šajā rakstā tiks aplūkoti vairāki ieguvumi, ko bērns iegūst, apmeklējot pulciņus. Pētījumos ir pierādīts, ka pulciņu apmeklēšana veicina labākas sekmes mācību procesā, jo pulciņi attīsta domāšanu, problēmu risināšanas prasmes, lēmumu pieņemšanas prasmes, noteikumu ievērošanu un citas prasmes. Pulciņu apmeklēšana nav tikai konkrētas prasmes apgūšana, tas ir arī laiks starp vienaudžiem. Bērni un pusaudži apmeklējot pulciņus, iegūst draugus. Konkrētu pulciņu apmeklē bērni ar līdzīgām interesēm, līdz ar to ir daudz vieglāk sadraudzēties, ir kopīgas tēmas, ko apspriest un regulāri tiek pavadīts laiks kopā. Pulciņi ir vieta, kur arī kautrīgākie un klusākie bērni var justies brīvāki, jo visi šeit ir līdzīgi. Dažādi komandu sporta veidi veicina sadarbošanās prasmju attīstīšanu. Pusaudžu autoritātes ir vienaudži, tāpēc, apmeklējot pulciņus, vienaudžu ietekme būs pozitīvāka nekā klaiņojot apkārt.

Pusaudžu vecumā pulciņu apmeklēšana mazina pusaudža riskanto uzvedību. Jaunākā vecuma bērni, apmeklējot pulciņus mācās ievērot konkrētu laika grafiku, vēlākā vecumā pilnveido prasmi plānot laiku. Bērnu un pusaudžu sasniegumi pozitīvi ietekmē viņu pašvērtējumu un pašpārliecinātību. Tāpēc svarīgi arī vecākiem uzslavēt un ievērot bērna sasniegumus pulciņos, pat ja viņš nav ātrākais peldētājs vai nav iemetis visvairāk vārtu futbola spēlē. Bet ievērot tieši paša bērna sasniegto, salīdzinot ar viņa paša iepriekšējiem rezultātiem. Bērni labāk iepazīst sevi, labāk izprot, kas viņiem padodas, kas ir viņu stiprās puses. Pulciņu apmeklēšana paplašina bērna interešu loku. Tāpēc vecākiem nevajadzētu uztraukties, ja bērns izmēģina vairākus pulciņus, bet nevienā nevēlas iet ilgstoši. Iespējams, vēl nav pienācis laiks, kad bērns ir gatavs apmeklēt pulciņu. Iespējams, pēc gada vai vairākiem bērns pats jautās vecākam apmeklēt kādu no iepriekš izmēģinātajiem pulciņiem. Skolas vecuma bērniem pulciņu apmeklēšana pēc skolas sniedz iespēju izreaģēt un izlādēt skolā uzkrāto emocionālo spriedzi pozitīvā un saturīgā veidā, kā arī sniedz pozitīvas emocijas. Kā rezultātā tas mazina dažādas uzvedības grūtības bērniem. Ja pulciņš nebūs bērnam piemērots vai nepatiks viņam, tas bērnam radīs tikai neapmierinātību un papildus stresu ikdienā. Pats galvenais ir izvēlēties tādu pulciņu, kas bērnam patīk, jo tad tas sniegs daudz pozitīvu ieguvumu.

Saņem jaunumus savā pastkastītē

Kvalitatīva informācija vienmēr ir vērtība! Mēs piedāvājam jaunumus tavā pastkastītē par aktualitātēm bērnu audzināšanā un izglītošanā, jo mēs esam pārliecināti, ka izglītoti vecāki ir laimīgas bērnības atslēga.

Scroll to Top

Pieraksties jaunumiem